leaf icon
leaf icon
leaf icon
calendar icon
Gardens To Visit
caret icon
For Neighborhoods
caret icon
Explore programs that create healthy, livable environments and increase access to fresh food.
For Gardeners
caret icon
Engage with PHS on gardening, whether you’re an expert or a beginner.
About Us
caret icon
Get to know our story, become a part of our staff, or see what is in the news with PHS.
The Flower Show

Committees

Standing Committees

Audit and Compliance Committee

Robert C. Fell, Chair

Aaron Belitsky

Jennifer Chew

Robin Potter

Henry Reichner

Staff Lead: Tamela Vieira

Development Committee

Julia Fisher, Co-Chair

Helen Horstmann, Co-Chair

Lloyd Brown

Gus Carey

Linda Galante

Heidi Hole

Ann Marshall

Margaret McCarvill

Karen Minyard

Robin Potter

Margaret Sadler

Jason Vermillion

Margaret Wallis

Maria Wing

Staff Lead: Nancy Finn

Executive Committee

Robin Potter, Chair

Christine HeniseeVice Chair

Loree Jones, Vice Chair

Jason Vermillion, Vice Chair

Staff Lead: Matt Rader, PHS President

Executive Compensation Committee

Christine Henisee, Chair

Margaret McCarvill

Molly Morrison

Robin Potter

Staff Lead: Tamela Vieira

Finance and Administration Committee

Jason Vermillion, Chair

Bernard Carolan

Brett Glowacki

Christine Henisee

Robert Jefferson

Margaret McCarvill

Robin Potter

Khalil Salaam

Floyd Simpson

Charlie Wilmerding

Staff Lead: Tamela Vieira

Governance and Nominating Committee

Ann Marshall, Chair

Sharrieff Ali

Loree Jones

Robin Potter

John Soroko

Regina O’Brien Thomas

Staff Lead: Nancy Finn

Investment Committee

James Jolinger, Chair

Jim Averill

Karen Grimes

Erich Hickey

Nick Kovich

Margaret McCarvill

Kevin Melich

Robin Potter

Tim Riddle

Staff Lead: Tamela Vieira

Strategic and Oversight Committee

Molly Morrison, Chair

Josh Darfler

Charles Ellison

Rachael Ferraro

Prema Gupta

Helen Horstmann

Gabriella Paez

Robin Potter

John Soroko

Eugenia South

Regina O’Brien Thomas

Kenneth G. Wood

Staff Leads: Casey Kuklick

Advisory Committee Members

Awards Committee

Bill Thomas, Co-Chair

Julia Fisher, Co-Chair

Anna Marie Amey

Leo Cooper

Suku John

Hasan Malik

Claire Sawyers

Staff Lead: Nicole Juday Rhoads

Flower Show and Events Committee

Helen Horstmann, Chair

Wilfreta Baugh

Amira Baum

Nancy Baxter

Lynn Carbonell

Wendy Daughenbaugh

Deb Donaldson

Chuck Feld

Walter Fisher

William Fullerton

John Gibson

Jennifer Gilliam

Nancy Greenwood

Laura Gregg

Helen Horstmann

Edwin Jesiolowski

Brenda Krammes

Scott Kremp

Beth MacMillan

Ann Marshall

Margaret McCarvill

Quincy McCoy

Leslie Anne Miller 

Melinda Moritz

John Morris

Thomas Morris

Ron Mulray

Randall Naftal

Diane Newbury

Francesca Northrup

Jane Pollock

Robin Potter

Ira Rosen

Michael Rounds

Karen Scott

John Soroko

Don Slater

Paul Tickle

Jason Vermillion

Mark Ward

James Watson

Staff Lead: Sam Lemheney

Gold Medal Plant Committee

Steve Mostardi, Chair
Tony Aiello
George Coombs
David Culp
Sheila Gmeiner
Richard Hesselein
Chuck Hinkle
Eric Hsu
Diane McAllister
Philip Normandy
Andy Schenck
David Sharkey
Larry Shehan
George Weigel
Staff Lead: Andrew Bunting

Meadowbrook Farm Committee

Christine Henisee, Chair

Margaret McCarvill

Steve Mostardi

Bonnie Schorsch

Bill Thomas

Staff Lead: Andrew Bunting 

Philadelphia Green Committee

Leo Cooper, Chair

Heather Ascher

Sylvia Bey

Denise Clark

Greg Cojulun

Lenora Jackson-Evans

Fred Lewis

Delores Mangum

Darlene Marcus

Margaret McCarvill

Joe Revlock

Viery Ricketts-Thomas

Joe Schiavo

Patricia Smith

Sharon Turner

Aneesah Uqdah

Michael Wilcox

Staff Lead: Justin Trezza

Preview Party Committee

Laura and John Gregg, Co-Chairs

Quincy and David McCoy, Co-Chairs

Carole and John R. Bartholdson

Dean O. Berlon and Paul B. Redman

Aarti and Jai Bijlani

Lloyd and Thacher Brown

Jenny Rose and Gus Carey

Amy and R. Putnam Coes III

Christina and David de Forest Keys

Lynn and Jim Dever

Elizabeth Marshall Dinsmore and Andrew Dinsmore

Deb and John Donaldson

Anne and David B. Ford

Amy and Andrew W. Holzapfel

Helen M. and John F. Horstmann

Carol and David B. MacGregor

Tracy and Pascal Maeter

John J. McNichol

Leslie Miller and Richard Worley

Karen and Handsel B. Minyard

Samantha Paz

Robin Potter and Peter Gould

Ruth and Sidney Rosenblatt

Paula and Mark I. Solomon

Cameron and John Soroko

Keith and James B. Straw

Regina and Frank M. Thomas, Jr.

Pamela and Fairman R. Thompson

Melissa and Jason E. Vermillion

Staff Lead: Ellen Wheeler

Tree Tenders Committee

Sarah Anton, Co-Chair

Marcus Ferreira, Co-Chair  

Jacelyn Blank        

MaryAnn Boyer

Dan Gibbon  

Stephanie Gregerman

Tim Hanser                  

B. Hauswald          

Kiasha Huling

Rose Johnson             

Susan Kahn           

Nykia Perez Kibler

Cynthia Kishinchand      

Lisa Maielo 

Hasan Malik

Juanita Mcfadden

Mia Mengucci              

Charley Philips     

Carla Puppin         

Mike Ruzzo  

Joe Schiavo           

Joe Shapiro      

Jen Tepel      

Staff Lead: Mindy Maslin